Якщо завтра мороз, якщо завтра зима

Віщуни і місцеві ванги з глобами стверджують, що цього року знову настане зима, вона буде холодною. Їм громадяни чомусь вірять.

А от запевненням найчеснішої влади, що до зими все готово – газосховища повні, реверс надійно реверсує газ з Європи і вже навіть наскладали в Києві цілу купу газу на зиму –якось не віриться.

Паскудство ситуації в тому, що стотисячмільйонів років тому газові родовища розташувались в «братній» Росії, а не під Полтавою чи біля Вінниці. Тривалий час нам вдавалось користуватись газами РФ – спочатку в одному баракові, а потім багато років доводилося за ці ж гази платити з держбюджетів.

Широті нашої душі можна ж позаздрити, тому ми широко відчиняли зимою кватирки, на підприємствах використовували застаріле обладнання, не здатне економно витрачати ресурси, та і чого ж було шкодувати – воно ж було чуже, всього було багато і всім всього вистачало. Може, не все всім всього, звичайно, але газу таки було вдосталь і його ніхто не економив. Ну не навчені ми економити чуже.

Несподівано РФ почала піднімати ціни на газ (причин багато і вони не важливі зараз), потім повністю відключили від великої труби. Натомість керівник НАК Нафтогазу запропонував українцям «напружитись» і замістити газ з Росії власним і ще «трошки» добрати реверсом з Європи. Навіть спробували. В квітні. Трошки качнули і процес не пішов.

А зима наближається.

 Про можливо екстремальні низькі температури попереджають американські і німецькі метеорологи.

І тут зненацька в світлі голови наших державників приходить чергова геніальна ідея – треба призначити в кожній області відповідального за теплу зиму. Нехай малює графіки зниження використання газу на 30%  підприємствами теплокомуненерго, на 10%  — промисловими підприємствами, щомісяця ці графіки і звіти мають подаватися в Київ і оприлюднюватись, ними любуватимуться «пересічні» і високопосадовці – всім буде добре, тепло і затишно. Уряд Яценюка збирається економити як уміє – зупиняти виробництва і вихолоджувати міста. Все просто – минулого року підприємства теплокомуненерго на частину опалювального сезону використали 14 млрд. кубометрів газу – зараз рішенням уряду зможуть використати за весь сезон лише 7,5 млрд. кубометрів.

Зменшувати споживання енергоносіїв очевидно потрібно – дурість палити грошима, але ж тут мова йде не про підвищення енергоефективності, а про звичайне жлобство – зниження температури батарей, відключення енергопостачання, зупинка тролейбусів заради якоїсь дивнуватої «економії».

Колись при «папєрєднєм» Азарові економічним блоком С.Арбузова була зроблена непогана спроба реально переставити енергозбереження з голови на ноги. Пропонувалось замінити мережі теплопостачання, модернізувати котельні, оптимізувати роботу тепломереж, частину пропонувалось перевести на альтернативні палива – вугілля, біопаливо. Комусь дивно, але ці проекти підтримали авторитетні міжнародні установи – агентство США з міжнародного розвитку та Європейський банк реконструкції та розвитку. І навіть розпочалась реалізація цих проектів. Бізнесмени (західні, якщо щось) надавали «довгі» кредити після західних же аудитів українських партнерів.

 Готувались нові проекти.

Звичайно, не було війни і не було цієї страшної економічної і політичної кризи, але був інший стратегічний підхід – підтримати підприємства, модернізувати їх, дати людям роботу. Був навіть економічний ефект – його правда неможливо було потрогать руками – бо 50 млрд. кубометрів газу якось поміж пальцями протікали, але порахувати в грошах вже можна було.

Пропонована ж Яценюком економія призведе до прямого тиску на підприємства, скорочення виробництва, звільнення працівників.

В умовах «неочікуваної» і «несподівано наступившої» зими  — безробіття і голод  — то саме те, що зможе допомогти «напружитись», як і радить веселий голова НАК Нафтогазу.

Хоч, ні робота ведеться – вже зараз нам пропонують з екранів телевізорів – усією сім’єю на зиму переселитися в одну кімнату, вікна завішати ватними ковдрами і насолоджуватись завиванням голодних тварин за вікном.

0 коментарів

Тільки зареєстровані та авторизовані користувачі можуть залишати коментарі.
або Зареєструватися. Увійти за допомогою профілю: Facebook або Вконтакте